Going to – jak stosować?

25 stycznia 2023

Forma wyrażania przyszłości „going to”

Istnieje kilka sposobów wyrażania przyszłości w języku angielskim. Użycie ‘going to’ jest jedną z dostępnych opcji. W skrócie ‘going to’ oznacza ‘ mam zamiar ‘,albo opisuje, że coś się wydarzy ponieważ widać ku temu przesłanki.

Będziemy mieli tu na myśli albo planowanie na zasadzie intencji ( I am going to eat eggs – Zjem sobie jajka) albo przewidywanie na podstawie tego, co już zdążyłem zauważyć – Oh my, huge clouds, it is going to rain – O kurde, ale wielkie chmury, będzie padać.

Konstrukcja ‘be going to’ znaczeniowo jest dość podobna do tej z ‘will’ ( tak zwany Future Simple) . Umownie przyjmujemy, że ‘will’ wyraża decyzje bardziej spontaniczne a ‘going to’ bardziej przemyślane.

Angielski daje pole do interpretacji własnej, to nie fizyka kwantowa, więc nie ma co się frustrować bo ktoś użył ‘will’ a ja bym bardziej wolał ‘going to’. Jak używać ‘going to’ poprawnie? Trzymaj się dwóch zasad – wyrażaj swoje plany, jeszcze nie zrealizowane, na zasadzie ‘ mam sobie taką intencję i mam zamiar ją realizować oraz ‘widzę, że coś się dzieje i zaraz coś innego się wydarzy’ – wspomniane chmurki, czyli będzie deszcz, albo pijany facet zatacza się od krawężnika do muru, czyli zaraz jego twarz zaliczy spotkanie z płytą chodnikową. Można by to opisać tak: Oh, he is going to fall down bad – Ojej, zaraz facet wyrżnie nieźle.

Co warto pamiętać w kwestii logistyki gramatycznej, to odmiana czasownika ‘to be’ oraz to, że czasownik po słowie ‘going to’ zawsze występuje w pierwszej formie.
Oczywiście, zawsze będę to podkreślać, jeżeli chcesz mówić po angielsku, to musisz to robić. Gramatyka jest tu drugorzędna, bo jej poprawności nauczysz się, używając języka w praktyce.

Ten artykuł nie byłby pełny, gdyby nie zawierał wzmianki o Present Continuous, który również może być używany do wyrażania przyszłości. I jaka jest różnica? Zapytasz. ‘Going to’ to zamiar, nic jeszcze nie jest załatwione i być może nie będzie, natomiast Present Continuous używamy, kiedy wyrażamy prywatne plany i już widzimy jakiekolwiek oznaki realizacji tego planu, to trochę jak po polsku – ‘widzę się z mamusią w piątek’ – ‘I am seeing my mum on Friday’.

Zamiast ‘I am going to see my mum on Friday’ – gdzie wyrażasz zamiar, ale lekko mniej skonkretyzowany, bo prawdopodobnie jeszcze do niej nawet nie zadzwoniłeś, żeby się umówić.

Język angielski daje dużą swobodę w interpretacji wypowiedzi, przyszłość może być wyrażana na kilka sposobów. Kiedy opanujesz 3 z nich, czyli ‘will’, ‘going to’ i Present Continuous, to będzie lepiej niż bardzo dobrze.
I AM, YOU ARE — to się powtarza w większości konstrukcji wyrażających przyszłość, co sprawia, że zdania tego typu są mega proste do ułożenia i stosowania.

Ojeej, ale jest jeszcze Present SIMPLE do wyrażania przyszłości – tak, racja, i jest mega prosty, używamy go w przypadku rozkładów jazdy i terminów kalendarzu.

The bus leaves at midnight – Autobus odjeżdża o północy.
I meet my business partner on Monday at 5. – Spotykam się z moim partnerem w interesach w poniedziałek o 5-ej.

Wracając do ‘going to’ – zdania przeczące tworzysz stawiając NOT za czasownikiem be’ , np.:

I am NOT going to see you.

Pytania?

Pytania w przypadku ‘going to’ zasady tworzenia zdań są dziecinnie proste – stawiasz podmiot na drugim miejscu, zaraz po czasowniku i pytanie gotowe. Dodajesz do tego bezokolicznik, czyli ‘to do’, ‘to go’ itd…

Is she going to do this ? – Czy ona to zrobi?

Podsumowując, Gdy chcesz wyrazić zamiar, ewentualnie wstępny plan, albo co może się wydarzyć – tutaj warto stosować ‘going to’.

UŻYCIE ‘going to’ zamieszczam poniżej, na przykładzie jedzenia zupy:
I am going to eat soup.
You ARE going to eat soup.
He / She / It is going to eat soup. – ‘It’ jest lekko znaczeniowo dziwne, ale gramatycznie poprawne.

We are going to eat soup.
You are going to eat soup.
They are going to eat soup.

Nauka angielskiego to proces, który możesz skrócić stosując skuteczne metody.
English does not have to be difficult – Angielski nie musi być trudny. Możesz wyrażać się w sposób prosty, poprawny i klarowny. Niech nauka tabelek z kolorowej książki to będzie dla Ciebie czas przeszły – postaw na praktykę i skuteczne metody 🙂

Co jeszcze warto przeczytać?